گزارش کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی ، ادامه کارگاه با اولویت در دیگر استان ها

به گزارش مجله انوار بلاگ، کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی چهارشنبه، 25 دی با تدریس دکتر مهناز آشورخانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری سازمان بهزیستی کشور و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی در تالار اندیشه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد.

گزارش کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی ، ادامه کارگاه با اولویت در دیگر استان ها

مجله انوار بلاگ - معصومه حق جو: انتشار آمارهای مختلف از خودکشی در استان ها معمولا بیشترین بخش از فعالیت رسانه ها در حوزه خودکشی است. بیان و بررسی انواع خودکشی نیز عموما در رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد، اما کمتر دیده شده که رسانه ها به عنوان بازوهای اجرایی در پیشگیری از خودکشی به ایفای نقش بپردازند. به عبارتی دیگر نگاه عمده رسانه ها به خودکشی در ایران نگاهی از جنس خبر حوادث است و نگاه به آن به عنوان پدیده ای اجتماعی کمتر در تولیدات رسانه ها و مطبوعات به چشم می آید.

کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی اقدامی با هدف افزایش نقش اجتماعی رسانه ها در کاهش آمار خودکشی است که 25 دی با همکاری سازمان بهزیستی کشور و جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی برای تعدادی از مجله انوار بلاگ حوزه های سلامت و جامعه برگزار شد.

دکتر میرمحمد صادقی، مدیرکل دفتر مشاوره و روانشناسی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تاثیر مثبت کارگاه مشابهی که توسط دکتر آشورخانی در ایلام برگزار شده بود، گفت: این کارگاه قرار است در استان های دیگر نیز به ترتیب اولویت بر اساس نرخ خودکشی استان ها برای اصحاب رسانه برگزار شود.

وی افزود: خودکشی موضوعی پیچیده است و به عنوان یک آسیب جدی در جامعه باید ریشه ها و زوایای مختلف آن از سوی رسانه ها با یاری کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرد.

صادقی شرح داد: رسانه ها با همکاری کارشناسان می توانند در کاهش و کنترل خودکشی فرهنگسازی مناسبی داشته باشند.

دکتر مرجان فتحی، قائم مقام جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی هم در این کارگاه درباره فعالیت های انجمن و کمیته رسانه ای خودکشی که از 2 سال قبل پایه ریزی شده شرحاتی داد.

وی گفت: ارتباط با رسانه ها برای اطلاع رسانی درست اخبار و تهیه کلیپ های آموزشی از جمله فعالیت های کمیته رسانه ای پیشگیری از خودکشی است که این کارگاه نیز بخشی از همین فعالیت ها محسوب می شود.

در بخش اصلی کارگاه، دکتر مهناز آشورخانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش مهم رسانه ها در کاهش و پیشگیری از خودکشی ها به ویژه در شرایط خاص اجتماعی و بحران ها، اهداف محوری این کارگاه را تشریح کرد.

وی افزود: این کارگاه آموزشی و تعاملی 5 هدف اساسی را دنبال می کند. بررسی خودکشی و شرایط موجود در ایران و دنیا با حضور اصحاب رسانه برای تبیین و معین شدن ابعاد مختلف خودکشی یکی از این اهداف است.

استادیار آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: شناسایی اهمیت رسانه در پیشگیری از خودکشی هدف دیگری است که در این کارگاه ها به دنبال آن هستیم. یعنی رسانه ها با نقش اثرگذار خودشان در پیشگیری از خودکشی بیشتر آشنا شوند.

آشورخانی اظهار داشت: یکی دیگر از اهداف اساسی کارگاه آشنایی اصحاب رسانه با شرایط موجود پوشش اخبار خودکشی و چالش های موجود در این روش هاست. یعنی عملکرد رسانه ها بر اساس فعالیتی که تا به امروز انجام می شد مورد بررسی قرار می گیرد. به هر حال باید در نظر داشت که مخاطب این اخبار و گزارش ها، خانواده ها و افراد در معرض خطر هستند. حتی کسانی که پیشینه خودکشی دارند نیز مخاطب این اخبار هستند. پس لازم است که در تولید محتوای مرتبط با خودکشی نهایت دقت و حساسیت به کار گرفته شود.

وی که آبان امسال این کارگاه را در یاسوج نیز برگزار کرده بود، ادامه داد: تلاش می شود که رسانه ها روش های تولید محتوای مرتبط با خودکشی را شناخته و نحوه به کارگیری معیارهای موثر در پوشش اخبار و پیام های مربوط به خودکشی را بشناسند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با ارائه آماری از خودکشی و ماهیت و شرایط آن در دنیا و ایران به اهمیت نقش رسانه ها در مدیریت روانی جامعه تاکید کرد.

آشورخانی عوامل روانی مثل افسردگی، سوء مصرف مواد، اختلافات خانوادگی، بحران های مختلف و حوادث محیطی و اجتماعی را در شیوع خودکشی مهم دانست.

وی گفت: هر چقدر که انتشار نادرست و غیرحرفه ای اخبار خودکشی یا پرداختن صرف به خبرهای خودکشی می تواند پیامد منفی داشته باشد، نپرداختن رسانه ها به این موضوع نیز به عنوان ندیدن یا پاک کردن صورت مساله می تواند آسیب زا باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: اخبار خودکشی باید به شکلی تهیه و منتشر شود که تحریک پذیری افراد در معرض خطر را کاهش دهد. مسئولان باید رسانه ها را در تولید محتوای مناسب و سودمند، یاری و از توان اجتماعی رسانه ها در کنترل خودکشی استفاده کنند.

در این کارگاه با مربیگری و نظارت آشورخانی سه کارِ گروهی با حضور مجله انوار بلاگ، سردبیران خبرگزاری ها و مدیران روابط عمومی نهادهای مرتبط نیز انجام شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "گزارش کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی ، ادامه کارگاه با اولویت در دیگر استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش کارگاه تعامل با رسانه در پیشگیری و کنترل خودکشی ، ادامه کارگاه با اولویت در دیگر استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید