گزارش الاخبار از تحولات سیاسی اخیر عراق و آخرین فرایند تشکیل کابینه علاوی

به گزارش مجله انوار بلاگ، یک رسانه لبنانی در گزارشی به آخرین فرایند تشکیل دولت جدید عراق به ریاست محمد توفیق علاوی در سایه توافق احزاب پرداخته است.

گزارش الاخبار از تحولات سیاسی اخیر عراق و آخرین فرایند تشکیل کابینه علاوی

به گزارش گروه بین الملل مجله انوار بلاگ به نقل از الاخبار محمد توفیق علاوی مامور تشکیل دولت عراق٬ در مراحل پایانی تشکیل دولت خود است و پیش بینی می گردد که این کابینه در ابتدای هفته آینده به مجلس معرفی گردد. تا ساعات پایانی شب گذشته٬ نشست های زیادی میان احزاب و نیروهای سیاسی عراق درباره موضوع تشکیل دولت و معرفی آن به مجلس برگزار گردید.

هرچند که هنوز امور درباره تشکیل دولت جدید عراق قطعی نشده٬ اما با توجه به تغییر چشمگیر موضع گروه های اهل سنت به رهبری محمد الحلبوسی رئیس مجلس و نیروهای کُرد به رهبری مسعود بارزانی٬ اطلاعات حاکی از یک اتفاق نظر همگانی برای ساماندهی اختلافات موجود است.

سه شنبه و چهارشنبه٬ بسیای از احزاب سیاسی عراق البته به استثنای ائتلاف سائرون (وابسته به جریان صدر) برای مذاکره درباره تشکیل دولت و سازو کارهای مربوط به آن و نیز موضوع برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام٬ در خانه محمد الحلبوسی جمع شدند.

حاضران در این جلسه نتوانستند به یک توافق نهایی برسند؛ اما توافق کردند تا برای نزدیک کردن دیدگاه های نیروهای سنی و کرد از یک سو و مامور تشکیل دولت از سوی دیگر٬ تشکیل کمیته دهند.

در ادامه این جلسه٬ موضع نیروهای کرد و به ویژه از جهت ساماندهی روابط میان بغداد و اربیل به شکل قابل توجهی تغییر کرد. این امر با ملاقات بارزانی و فالح فیاض مشاور امنیت ملی و خمیس خنجر دبیر کل پروژه عربی تقویت شد.

به موازات آن و با وجود نارضایتی گروههای اهل سنت(اقلیت) از طرز برخورد توفیق علاوی در امور مربوط به انتخاب نامزدهای تصدی پست های وزارتی عراق٬ حزب ائتلاف نیروهای عراقی به رهبری محمد الحلبوسی بیان کرد که آمادگی اعطای رای اعتماد به کابینه توفیق علاوی را دارد که البته شرط آن برای این کار مشخص زمان برگزاری انتخابات مجلسی زودهنگام بود.

منابع سیاسی به روزنامه الاخبار گزارش دادند که علاوی مشابه ملاقات با نیروهای شیعه حامی وی٬ مذاکرات جداگانه ای با نیروهای سنی و کرد انجام خواهد داد.

طبق اطلاعات٬ علاوی شنبه آینده و قبل ازمعرفی کابینه خود به مجلس در روز دوشنبه٬ مجددا پست های وزارتی را توزیع خواهد نمود.

شواهد حاکی از آن است که اکثریت شیعه با احزاب سنی به نمایندگی در جبهه نجات و توسعه به رهبری اسامه النجیفی به اضافه طرف های مسیحی و ترکمن متحد خواهند شد تا به بعضی از اعضای کابینه علاوی رای اعتماد بدهند؛ مشروط به اینکه فرایند تکمیل هیئت وزرای وی بعد از توافق با نیروهای کرد و سنی از سر گرفته گردد.

مامور تشکیل دولت عراق دیروز خواهان برگزاری یک جلسه فوق العاده در تاریخ 24 فوریه به منظور کسب رای اعتماد مجلس برای کابینه خود شد.

ماموریت های دولت جدید عراق:

- آنالیز همه اتفاقاتی که در میدان های تظاهرات عراق رخ داده و یافتن عناصری که علیه معترضان و نیروهای امنیتی اقدامات خشونت آمیز انجام دادند و دستگیری و تحویل آنها به دادگاه

-بازگرداندن اعتبار دولت

- اقدامات ضروری برای برگزاری انتخابات زودهنگام پاک و به دور از تاثیرات اقتصادی و تسلیحاتی و مداخلات خارجی

-بهبود شرایط معیشتی برای همه عراقی ها.

-بازگرداندن آوارگان به منازلشان.

شواهد از فرایند تشکیل دولت نشان می دهد که در سایه توافق احزاب٬ احتمال تشکیل کابینه محمد توفیق علاوی در ابتدای هفته آینده وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش الاخبار از تحولات سیاسی اخیر عراق و آخرین فرایند تشکیل کابینه علاوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش الاخبار از تحولات سیاسی اخیر عراق و آخرین فرایند تشکیل کابینه علاوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید