کاهش 40 درصدی قیمت مسکن، توهم یا واقعیت؟

به گزارش مجله انوار بلاگ، اقتصاد نیوز: در حالی که مسئولان از کاهش 30 تا 40 درصدی قیمت ها در بازار مسکن خبر می دهند، آمار ها تنها ایجاد ثبات در بازار مسکن را نشان می دهند.

کاهش 40 درصدی قیمت مسکن، توهم یا واقعیت؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مجله انوار بلاگ، این روز ها بسیاری از مسئولان حوزه مسکن آمار هایی در رابطه با کاهش قیمت مسکن اعلام می نمایند به طوری که بعضی از مدیران این بخش خبر از کاهش 30 تا 40 درصدی مسکن به ویژه در واحد های بزرگ متراژ را می دهند.

این در حالیست که آمار های بانک مرکزی و آمار های دفتر اقتصاد و برنامه ریزی وزارت مسکن آمار های متناقضی را می دهند به طوری که بانک مرکزی از رشد 22 درصدی معاملات مسکن در کشور خبر می دهد، اما وزارت راه و شهرسازی رشد 10 درصدی قیمت مسکن را اعلام می نماید همین موضوع زمینه ساز ایجاد نوساناتی در حوزه مسکن شده است.

البته چندی پیش خسروی رئیس اتحادیه املاک استان تهران اعلام نموده بود در ماه های محرم و صفر بسیاری از متقاضیان مسکن به دلیل رعایت شرعیات اقدام به خرید مسکن نمی نمایند، و تا تمام شدن ماه های حرام (محرم و صفر) میزان معاملات مسکن در مقایسه با سایر ماه ها روند کاهشی دارد بنابر این آماری که بانک مرکزی درباره رشد 22 درصدی معاملات مسکن داده است آماری غیر واقعی است.

او شرح داد: تا انتها سال جاری قیمت ها هیچ افزایشی نخواهد یافت و از ابتدای سال جاری هم به دلیل رشد جهشی قیمت ها میزان معاملات مسکن کاهش داشته است.

خسروی با اشاره به اینکه در مهر سال 97، 113 هزار و 432 معامله در کشور اجرا شده است، گفت: در مهر سال جاری میزان معاملات ثبت شده در سامانه ها 75 هزار و 603 معامله بوده که آنالیز ها نشان میدهد 33 درصد کاهش معامله نسبت به سال گذشته داشته ایم.

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران را 12 میلیون و 848 هزار تومان اعلام نموده که نسبت به ماه گذشته حدود یک درصد رشد داشته همچنین ارزیابی ها نشان می دهد که در مناطق مرکزی تهران از جمله مناطق 9، 10، 11، 14، 15، 21 و 22 متوسط قیمت کاهشی بوده، اما در مناطق جنوبی از جمله 12، 13، 16، 17، 18 و 19 نرخ ها نسبت به ماه گذشته روند رو به رشدی داشته است که به عقیده بسیاری از کارشناسان رشد جهشی قیمت ها در یک سال گذشته باعث مهاجرت بسیاری از شمال شهر نشینان به مناطق میانی و جنوبی تهران شده و این موضوع خود در افزایش قیمت مسکن بسیار تأثیرگذار بوده است.

در حالی که نایب رئیس اول اتحادیه املاک از کاهش 30 درصدی قیمت مسکن به ویژه در مناطق شمالی تهران از جمله منطقه یک و دو خبر می دهد آمار های وزارت راه وشهرسازی نشان می دهد که متوسط قیمت مسکن در منطقه یک 24 میلیون و 810 هزار تومان بوده، اما در مهر متوسط قیمت مسکن در این منطقه به 28 میلیون و 172 هزار و 500 تومان رسیده که نشان دهنده رشد 3.2 میلیون تومانی بوده است همچنین آمار ها نشان می دهد که در مهر سال گذشته 9 هزار و 561 فقره معامله مسکن در تهران ثبت شده این در حالیست که در مهر سال جاری 2 هزار و 855 معامله ثبت شده بنابراین میزان معاملات مهر در مقایسه با سال گذشته 63.8 درصد بیشتر بوده است.

نرخ مسکن در تهران زیر 5 درصد کاهش داشته است

در همین رابطه ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه مالی مجله انوار بلاگ،، با بیان اینکه قیمت مسکن در تهران زیر 5 درصد کاهش داشته است، گفت: بسیاری از مسئولان حوزه مسکن در روز های گذشته از کاهش 30 تا 40 درصدی قیمت ها خبر می دهند که به هیچ عنوان این موضوع قابل قبول نیست.

او با بیان اینکه باید بخش فراوری را در حوزه مسکن عملیاتی کنیم، گفت: تا زمانی که بخش فراوری و ساخت و ساز رونق پیدا نکند به هیچ عنوان شاهد کاهش قیمت در حوزه مسکن نخواهیم بود بنابراین باید این بخش را نسبت به سال های گذشته تقویت کنیم.

او از ورود سوداگران جهت ایجاد نابسامانی در بازار مسکن هم اطلاع داد و گفت: بسیاری از سوداگران به دلیل مسائل پولشویی که در حوزه ارز و سکه ایجاد شده نتوانستند وارد این بازار ها شوند بنابراین به سراغ بازار مسکن آمدند تا به وسیله سوداگری بتوانند از این بازار استفاده نمایند.

او تأکید کرد: سوداگران سعی دارند با افزایش قیمت ها در بازار مسکن سود های کلان و نجومی کسب نمایند به همین دلیل با ایجاد نوسانات در قیمت ها اجازه نمی دهند مصرف نمایندگان واقعی وارد حوزه مسکن شوند.

او با اشاره به اینکه بانک ها خود در زمینه افزایش قیمت مسکن تأثیرگذار هستند، گفت: بانک ها با سرمایه گذاری در حوزه مسکن و زمین و ارائه تسهیلاتی با نرخ های بیش از 30 درصد سعی می نمایند قیمت ها را ثابت و یا بالا نگه دارند تا از این طریق سود های کلان کسب نمایند.

او اضافه نمود: در بسیاری از موارد مشاهده شده است که تا زمانی که بانک ها سود های لازم را کسب ننمایند اجازه کاهش قیمت را در بخش مسکن نمی دهند، زیرا از این طریق سود آن ها کاهش می یابد بنابراین سوداگران و بانک ها در بسیاری از موارد با یکدیگر همکاری می نمایند.

او توضیح داد: سوداگران و بانک ها در بسیاری از موارد مانع فراوری مسکن می شوند و به وسیله ایجاد رکود در بازار مسکن زمینه ساز افزایش نجومی قیمت ها می شوند.

او گفت: دولت باید هر چه سریع تر طرح اولیه مسکن را عملیاتی کند تا شاهد قطع شد پای دلالان و سوداگران به بازار مسکن باشیم.

بازار مسکن از سال گذشته شاهد ایجاد نوسانات سنگین به ویژه در بازار خرید و فروش بوده که همین موضوع زمینه ساز کاهش 70 درصدی معاملات در ماه های ابتدایی سال بوده است، اما همزمان با ایجاد ثبات در بازار های موازی از جمله ارز و سکه و همچنین مطرح کردن طرح اقدام ملی مسکن از سوی دولت قیمت ها کاهش یافت که البته این روند نزولی به دلیل کاهش یافتن قدرت خرید متقاضیان بوده است بنابراین دولت باید هر چه سریع تر با بهبود روند فراوری و همچنین شناسایی واحد های خالی از سکنه بتواند ثبات را در بخش خرید و فروش مسکن ایجاد کند.

منبع: اقتصادنیوز

به "کاهش 40 درصدی قیمت مسکن، توهم یا واقعیت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 40 درصدی قیمت مسکن، توهم یا واقعیت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید