کانون های وکلا برای حفظ خودانتظامی، خود انتقادی نمایند

به گزارش مجله انوار بلاگ، جنیدی با بیان اینکه خودانتظامی وکلا نیازمند خودانتقادی است گفت: از کانون های وکلا می خواهم برای حفظ خودانتظامی، خود انتقادی نمایند و آسیب های درونیشان را از بین ببرند، چون بدون آن نمی گردد به سرمایه بزرگ یعنی اعتماد به نهاد وکالت رسید.

کانون های وکلا برای حفظ خودانتظامی، خود انتقادی نمایند

به گزارش مجله انوار بلاگ، معاون حقوقی رئیس جمهور در ابتدای همایش《کانون های وکلا و وکیل دادگستری با موضوع واقعیت های موجود، چالش ها و راهکارها》با اشاره به اینکه من اکنون در وضعیت تودیع پروانه هستم و نمی توانم بگویم خدمت همکاران خودم هستم گفت: با این حال با صاحبان این حرفه از همه ابعاد حرفه ای، فرهنگی و اهدافی که دنبال می نمایند و ماموریت هایی که برای خودشان قائل هستند آشنایی دارم.

وی با اشاره به اینکه باز هم برای دغدغه قدیمی《استقلال وکالت》گرد هم آمده ایم اضافه نمود: این دغدغه محدود به شما نیست، یعنی این دغدغه نباید دغدغه نهاد وکالت تلقی گردد بلکه این دغدغه به کل مردم و نظام مربوط می گردد چون هم در ارتباط با اصل 35 قانون اساسی و هم در ارتباط با نحوه انجام ماموریت های عمومی وکلا است بنابراین دغدغه ای ملی است و نباید آن را به همین صنف تنزل داد.

جنیدی با بیان اینکه من امروز از منظر مسئولیتم یعنی معاونت حقوقی ریاست جمهوری صحبت می کنم نه از منظر یک وکیل، اظهار داشت: از این منظر نگاه کلان ملی، امروز، سوال اصلی من این است که هدف کجاست؟ از کجا آمدیم و به کجا می رویم؟ به حافظه دور نمی خواهم ارجاع دهم با اینکه هیچ کس نمی تواند انکار کند حافظه دور ما به سمت مدنیت بوده است و از بنیان گذارانش بوده ایم.

وی اضافه نمود: از انقلاب مشروطیت در سال 1285 تا انقلاب اسلامی در سال 1357 که دومی دنباله اولی ست هر دو یک هدف را دنبال می کردند و این هدف《واگذاری امور مردم به مردم》بوده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه از قرن 16-17 میلادی دولت های تمامیت خواه، تمام امور حقوقی و قضایی را حاکمیتی می دیدند اما یکی دو قرن بعد مبانی نظری تغییر کرد و به این نتیجه رسیدند که باید امور مردم را به مردم واگذار کرد و به مردم و سرمایه اجتماعی تکیه کرد تا پایه های کشور قابل اتکا و اطمینان گردد و در معرض فروریزی قرار نگیرد، اضافه نمود: در کشور ما همسو با این رویکرد، بعد از دو انقلاب فهمیدیم که باید مجلس و پارلمانی داشته باشیم و قانون را طوری نوشتیم تا حاکمیت را متوجه مردم کنیم، ممکن است در جهت اجرا با مشکل روبرو باشیم ولی تفکر دو انقلاب این بوده است.

جنیدی با اشاره به اینکه در مسائل اجتماعی و فرهنگی به این نتیجه رسیدیم که باید سازمان های مردم نهاد داشته باشیم و در امر قضاوت و حل اختلاف نیز هم ما و هم جهان فهمیدیم که باید از چهره حکومت غبارروبی کنیم و امور را به مردم بسپاریم گفت: امروز در جهان و ایران بحث جدی در خصوص عدالت ترمیمی مطرح است که می گویند در امر جزایی قدم هایی برای واسپاری امور مردم به خود مردم بردارید.

وی با بیان اینکه اگر امر وکالت را، چه از نظر استقلال وکیل و چه استقلال وکالت، دوباره بخشی از حاکمیت ببینیم و دخالت قوه قضائیه را زیاد کنیم مثل این است که راه را برعکس برویم گفت: زیان این راه برعکس فقط این نیست که به سرمایه گذاری اعم از داخلی و خارجی به دلیل عدم اعتماد کافی به سیستم قضایی و عدم احساس امنیت کافی ضرر می زند بلکه حداقل ضرر این است که احکام دادگاه را نیز تحت الشعاع قرار می دهد و باعث می شد سایر کشورها احکام دادگاه های ما را اجرا ننمایند و این امر به معنای رد درخواست مراجع قضایی ما به بهانه رد استقلال نهاد وکالت است که لطمه اش به خود دستگاه دادگستری بسیار زیاد است.

معاون حقوقی رئیس جمهور اضافه نمود: این ضرر کف ضررهایی است که ما تحمل می کنیم و ضرر بزرگتر جهت وارونه ای است که طی می کنیم.

جنیدی با بیان اینکه در این مقطع زمانی در سیاست باید تئوری مردم سالاری را و در امر قضایی نهادهایی که می توانند در کنار قوه قضاییه ایفای نقش نمایند را جدی بگیریم و این نهادها را زیر سوال نبریم گفت: دو نهاد (کانون وکلا و مرکز وکلا قوه قضائیه) باید نشستی برگزار نمایند و به یک راه چاره واحد برسند، سیستم موازی کاری ضرر و زیان هایی در کشور به جا گذاشته است و سرمایه های زیادی را حذف نموده است، کانون های وکلا این تئوری را به جدیت دنبال نمایند که از درونش یک نهاد واحد بیرون بیاید و این نهادِ واحد اصول اصلی استقلال و خودانتظامی که شیرازه نهاد وکالت است را دنبال کند.

.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کانون های وکلا برای حفظ خودانتظامی، خود انتقادی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانون های وکلا برای حفظ خودانتظامی، خود انتقادی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید