عقب نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه ایران

به گزارش مجله انوار بلاگ، خبرنگاران؛ در حالیکه در نشست پیشین شورای حکام قدرت های غربی تهیه پیش نویس قطعنامه ای علیه ایران راپیش بردند، در آستانه نشست جدید رویترز به نقل از دیپلمات های آمریکایی و 3 کشور اروپایی نوشته است که انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده قصد صدور قطعنامه علیه ایران در نشست آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را ندارند.

عقب نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه ایران

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ دیزل بیشتر بدانید.

به گزارش مجله انوار بلاگ؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که قدرت های غربی در نشست پیش روی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای، از پیگیری قطعنامه علیه ایران که در نشست قبل، پیش نویس آن را تهیه نموده بودند، اجتناب خواهند کرد.

به نوشته رویترز، دیپلمات ها روز آدینه گفتند: با وجود عدم موفقیت تهران در شرح آثار اورانیوم یافت شده در سه منطقه [ادعایی]، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایالات متحده در نشست هفته آینده هیئت ناظر هسته ای سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه علیه ایران فشار نخواهند آورد.

به نوشته رویترز چنین قطعنامه ای می تواند تشدید تنش میان تهران و غرب را به دنبال داشته باشد که مذاکرات در خصوص احیای توافق هسته ای 2015 که در وین جریان دارد را به خطر بیندازد.

در آخرین جلسه سه ماهه شورای حکام با حضور 35 کشور عضو آژانس، سه قدرت اروپایی با حمایت ایالات متحده، پیش نویس قطعنامه ای را در انتقاد از ایران تهیه کردند اما به دلیل اعلام مصاحبههای جدید، رافائل گروسی ، رئیس آژانس، آن را به طور رسمی ارائه ندادند.

بنا بر گزارش رویترز آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز دوشنبه گزارش داد، ایران در مصاحبهها درباره منشأ آثار یافت شده که احتمال می رود با فعالیت های دیرینه قبل از توافق مرتبط باشند، نتوانست شرح جدید و قانع کننده ارائه دهد. به دنبال این گزارش بود که احتمال فعال شدن غربی ها برای پیگیری قطعنامه یادشده مطرح شد.

یک دیپلمات با اشاره به این گزارش آژانس، گفت: گزارش 31 مه را نمی توان فقط به این دلیل که مذاکرات احیای برجام در جریان باشد، به کلی نادیده گرفت، اما احتمالاْ در حال حاضر صدور یک قطعنامه محتمل نیست.

پنج دیپلمات دیگر نیز گفتند که قطعنامه ای در کار نخواهد بود، بلکه صرفاً بیانیه های کشورهای عضو هیئت رئیسه شورای حکام را خواهیم داشت.

یک دیپلمات از کشوری که از قطعنامه در آخرین جلسه شورای حکام حمایت نموده بود، گفت: احتیاج به یک بیانیه قوی وجود دارد. ایران تعهداتی دارد و باید به آنها عمل کند.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه با ابراز نگرانی شدید از گزارش روز دوشنبه آژانس گفت: به لحاظ ارائه پاسخ های موجه به سوالات آژانس، هیچ پیشرفتی در مصاحبه بین ایران و آژانس حاصل نشده است. وی ادعا کرد: ما شدیداً از ایران می خواهیم که هر چه سریعتر چنین پاسخ هایی را ارائه دهد.

به نوشته رویترز، با این حال هنوز تعیین نیست که اساساً آیا قطعنامه از حمایت لازم برای تصویب شورای حکام (ارگان اصلی تصمیم گیری آژانس بین المللی انرژی هسته ای) برخوردار بوده است یا خیر.

تعامل غیرمستقیم بین ایران و ایالات متحده در خصوص بازگشت هر دو کشور به پیروی کامل از توافق هسته ای، هفته آینده از سر گرفته می گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "عقب نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید