ریزش موشکی لیر با ورود موشک های روسی به ترکیه!

به گزارش مجله انوار بلاگ، با ورود سامانه موشکی روسیه به ترکیه، ارزش لیر بیش از 1.2 درصد سقوط کرد.

ریزش موشکی لیر با ورود موشک های روسی به ترکیه!

به گزارش مجله انوار بلاگ به نقل از رویترز، پس از ماه ها کشمکش بین ترکیه و آمریکا بر سر خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه، وزارت دفاع ترکیه گفت که نخستین محموله از این سامانه دفاعی را تحویل گرفته است و نگرانی ها از واکنش واشنگتن به این اقدام و اعمال تحریم ها، باعث تکانه شدیدی در بازارهای مالی ترکیه شد.

در نخستین واکنش به ورود این سامانه ها به ترکیه، ارزش لیر در مبادلات صرافی های استانبول با بیش از 1.2 درصد کاهش همراه شد تا هر دلار به 5.76 لیر برسد. هر فرانک سوئیس نیز با صعود مشابه به ازای 5.81 لیر مبادله شد.

کریستین مجیو، استراتژیست بازارهای نوظهور در مؤسسه تی دی کانادا با اشاره به واکنش کم سابقه بازارهای مالی ترکیه به این خرید نظامی اضافه کرد که ریسک تحریم های احتمالی آمریکا توسط معامله گران نادیده گرفته نشده است: این سامانه عواقب و ریسک هایی برای اقتصاد ترکیه دارد که همین حالا هم در وضعیت خوبی قرار ندارد.

آمریکا که پیش تر در نخستین واکنش به خرید این سامانه، آموزش خلبانان ترکیه در برنامه جنگنده اف -35 را متوقف کرده بود تهدید کرده است که تحریم هایی را علیه ترکیه اعمال خواهد کرد و نگرانی فعالان بازار این است که واشنگتن دست بر روی اوراق بدهی ترکیه که وابستگی زیادی به دلار دارد بگذارد.

در برابر دیگر ارزها، هر پوند به ازای 7.168 لیر و هر یورو به ازای 6.467 لیر مبادله شد. بورس استانبول نیز در آخرین روز از معاملات هفتگی خود بیش از 2.35 درصد ریزش کرد که در این بین نمادهای بانکی شاهد سقوط 3.3 درصدی بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ریزش موشکی لیر با ورود موشک های روسی به ترکیه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش موشکی لیر با ورود موشک های روسی به ترکیه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید