رشد 72 درصدی صدور پروانه های صنفی در فروردین ماه

به گزارش مجله انوار بلاگ، تهران (پانا) - آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد صدور پروانه های صنفی در فروردین ماه سال جاری در هم سنجی با مدت مشابه سال گذشته 72.7 درصد افزایش را تجربه کرده است.

رشد 72 درصدی صدور پروانه های صنفی در فروردین ماه

بر اساس آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، 11 هزار و 498 فقره پروانه صنفی در فروردین ماه سال 99 صادر شده بود در حالی که این رقم در سال جاری به 19 هزار و 862 فقره رسیده است.

در این مدت با شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب وکارها با تعطیلی و محدودیت رو به رو بوده اند و در این شرایط، افزایش صدور پروانه های صنفی نشان از تغییر مشاغل و روی آوردن برخی کسب و کارها به فعالیت های صنفی دارد.

از سوی دیگر، به دلیل رشد کسب وکارهای اینترنتی و فعالیت های مجازی برای فروش اقلام مختلف، دریافت نماد اعتماد الکترونیکی رشد 19.3 درصدی را تجربه کرده و از یک هزار و 804 فقره در فروردین ماه سال 99 به 2 هزار و 152 فقره در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

رشد 154 درصدی صدور کارت بازرگانی

از اوایل سال 99، کارت بازرگانی و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور از موضوعات مهم مطرح شده بود. بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت در بخش نامه هایی اعلام کردند که در صورت ایفا نشدن تعهدات ارزی تجار، کارت بازرگانی آنان تعلیق و سپس باطل می شود.

از سوی دیگر، با آغاز فعالیت گسترده سامانه جامع تجارت، صدور و تمدید کارت های بازرگانی به طور رسمی از این طریق ممکن شد و البته بسیاری از بازرگانان با مسائلی روبه رو شدند و این شرایط موجب شد که صدور کارت بازرگانی برای مدتی کاهش یابد اما در نخستین ماه سال جاری با تسهیل شدن روال صدور این کارت تجاری رشد 154.4 درصدی رقم خورده است.

مطابق آمارها، 160 کارت بازرگانی در فروردین ماه سال 99 صادر شده بود که این رقم در سال جاری به 407 فقره رسیده است.

یکی از اهداف دولت دوازدهم کاهش زمان صدور مجوزها بوده است که از طریق انتقال فعالیت ها به فضای اینترنت ممکن می شود. سامانه جامع تجارت به عنوان فضایی برای فعالیت های تجاری تدارک دیده شده است و تمام فرایند لازم برای صادرات و واردات از این طریق انجام می شود.

رییس جمهوری نیز تاکید کرده است: دولت با راه اندازی سامانه جامع تجارت بسیاری از مسائل و مسائل تجاری ناشی از شفاف نبودن، انحصارگرایی، ناهماهنگی در امور صادرات و واردات را مرتفع کرده و این سامانه علاوه بر اینکه موجب شفافیت اطلاعات، تسهیل تجارت و رفع موانع تجارت فعالان اقتصادی می شود، بلکه مانع از قاچاق کالا و فساد اقتصادی خواهد شد.

همزمان با پیوستن نهادهای مربوطه به سامانه جامع تجارت، همه فعالیت های مرتبط با تجارت امکان پذیر می شود و همه افراد باید جوابگوی عملکرد خود در تجارت باشند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "رشد 72 درصدی صدور پروانه های صنفی در فروردین ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 72 درصدی صدور پروانه های صنفی در فروردین ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید