خبرنگاران مایه کوبی 19 هزار و 500 راس دام سنگین علیه لمپی اسکین در مهاباد

به گزارش مجله انوار بلاگ، مهاباد- خبرنگاران- سرپرست شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: 19 هزار و 500 راس دام سنگین در این شهرستان علیه بیماری لمپی اسکین مایه کوبی شدند.

خبرنگاران مایه کوبی 19 هزار و 500 راس دام سنگین علیه لمپی اسکین در مهاباد

عباس شروع روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار مجله انوار بلاگ گفت: این طرح با مشارکت چهار گروه دامپزشکی بخش خصوصی و یک اکیپ بخش دولتی طی بهمن و اسفندماه سال گذشته در این شهرستان اجرا و در آن دام های 184 واحد دامداری صنعتی و سنتی مایه کوبی شد.

وی با اشاره به اینکه دام های تمامی مراکز پرورش دام صنعتی و سنتی (روستایی) این شهرستان در اجرای این طرح مایه کوبی شد، اضافه نمود: مایه کوبی هر واحد دامداری با استفاده از یک سرسوزن انجام و در صورت مشهود بودن هر نوع بیماری در هر دام، سرسوزن آن عوض می شود.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد با قدردانی از همراهی و همکاری خوب دامداران این شهرستان برای اجرای پیروز این طرح اضافه نمود: دام های آبستن سنگین و گوساله های کمتر از سه ماه سن زیرپوشش این طرح قرار نمی گیرند.

وی اضافه نمود: هر سال مایه کوبی دام های سنگین علیه این بیماری که به شدت واگیردار است؛ برای واکسینه کردن دام ها قبل شروع فصل گرما و جلوگیری از انتقال آن از طریق حشرات انجام می شود.

شروع از دامداران خواست برای جلوگیری از شیوع بیماری دامی، از وارد کردن دام تازه، قبل از انجام مایه کوبی و معاینه دام به مجموعه دامداری خود خودداری کنند و صورت هرگونه بروز بیماری در بین دام ها می توانند با شماره تلفن های 42442228 و 42442229 با شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

وی با اشاره به اینکه این طرح همزمان با طرح مایه کوبی دام های سنگین علیه بیماری تب مالت انجام شد، گفت: در این طرح نیز 21 هزار و 475 راس دام سنگین در این شهرستان به صورت رایگان علیه بیماری تب مالت (برسلوز) مایه کوبی شدند.

لمپی اسکین گونه ای بیماری ویروسی گاوی با نشانه های تب بالا، ریزش آب از چشم، افزایش ترشح های بینی، بی اشتهایی، کاهش تولید شیر و مهمتر از همه ظهور ندول های جلدی در تمام نقاط بدن گاو است که این ضایعه ها حتی به ناحیه حنجره، نای و دستگاه گوارش دام نیز گسترش می یابد.

این بیماری ویروسی عامل مشترک بین انسان و دام نیست و تنها از دام به دام منتقل می شود و در صورت شیوع قادر است خسارات زیادی بر جای بگذارد و از طریق پشه های گزنده به صورت مکیدن خون از دامی به دام دیگر انتقال پیدا می کند.

مهاباد دارای بیش از 330 هزار راس دام شامل 300 هزار راس دام سبک و 30 هزار راس دام سنگین است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مایه کوبی 19 هزار و 500 راس دام سنگین علیه لمپی اسکین در مهاباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مایه کوبی 19 هزار و 500 راس دام سنگین علیه لمپی اسکین در مهاباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید