خبرنگاران فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

به گزارش مجله انوار بلاگ، انزلی-خبرنگاران-معاون مالی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی با تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای مقابله با قاچاق کالا در سطح منطقه بیان نمود: دو شهرک صنعتی در محدوده منطقه آزاد انزلی با بیش از 130 واحد تولیدی فعال می باشند.

خبرنگاران فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی

وحید طالب پور در بازدید معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از منطقه آزاد انزلی گفت: تعدادی واحد صنعتی نیز در حال احداث هستند که در مبادی ورودی و خروجی این شهرک ها و محدوده تجاری و گردشگری منطقه، گمرک جمهوری اسلامی ایران مستقر بوده و علاوه بر نظارت بر واردات کالا به صورت الکترونیکی و اسنادی، ورود کالا به شهرک های صنعتی نیز توسط نیروهای گمرک به صورت فیزیکی آنالیز می گردد

وی یاداور شد: از ابتدای سال جاری تا به امروز 30 میلیون دلار صادرات کالای حاصل از فراوری منطقه و 122 میلیون دلار صادرات مجدد از منطقه انجام شده است.

وی اضافه نمود: در بخش واردات نیز 12 میلیون دلار کالای مسافری و 16 میلیون دلار کالا به منظور مصرف در سطح منطقه به وسیله مبادی ورودی با نظارت گمرک و ثبت سفارش واردات داشته ایم که این میزان واردات کالای مسافری به نسبت سنوات قبل کاهش چشم گیری را نشان می دهد.

طالب پور اشاره نمود: در راستای اجرای سامانه های الکترونیک و شفافیت عملکرد، منطقه آزاد انزلی توانسته است با پیاده سازی سامانه EPL رویه های واردات کالاهای مسافری، مصرف در منطقه و فراوری را در بخش گمرک گلشن - حسن رود به عنوان اولین منطقه آزاد کشور علی رغم وجود مسائل برطرف تعهدات ارزی و رویه های بانکی عملیاتی نماید و آمار میزان واردات کالاهای مسافری منطقه به طور شفاف در سامانه جامع تجارت و همچنین سامانه تجارت فرا مرزی در دسترس واقع شده است.

وی اجرای سامانه های اطلاعاتی الکترونیکی یکپارچه با قابلیت تبادل اطلاعات با دیگر دستگاهها را یکی از رویکردهای اساسی سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت ارتقای سلامت اداری و مقابله با قاچاق کالا اعلام کرد.

لزوم نصب دستگاه ایکس ری در مبادی خروجی

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با تشریح سیاست های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و برنامه ریزی انجام شده برای حمایت از فراوری داخلی اعلام کرد: با توجه به حمایت های انجام شده از فعالان اقتصادی و فعال سازی واحد های راکد و تشویق وارد نمایندگان به سمت فراوری محصولات با کیفیت، منطقه آزاد انزلی می تواند کانون فراوری پوشاک کشور گردد.

عبدالله هندیانی در ادامه با تأکید بر اهمیت نظارت بر حوزه واردات و چگونگی مصرف و عرضه محصولات اعلام کرد: اقدامات مناسبی در راستای مبارزه با قاچاق کالا در این منطقه انجام شده و با توجه به فرایند افزایش گردشگران در این منطقه ، احتیاج است دستگاه ایکس ری به منظور آنالیز مقابله با قاچاق کالا توسط گمرک در مبادی خروجی نصب گردد.

وی در ادامه بر لزوم اجرای طرح شناسه کالا برای آن دسته از واحدهای فراوریی پوشاک منطقه که فراوریاتشان را به داخل کشور عرضه می نمایند تاکید کرد.

هندیانی اعلام کرد با اجرای این طرح جدید امکان رهگیری و شناسایی کالاهای پوشاک فراوری داخلی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.

بازدید از واحد های فراوریی پوشاک در شهرک های صنعتی منطقه ، محدوده تجارت و گردشگری ، زیر ساخت های بندری و تجاری از دیگر برنامه های معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد انزلی بود.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات به وسیله منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار دریافت در راستا کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی به وسیله راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان 100 درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات اقتصادی - بیمه ای در این منطقه، معافیت اقتصادیاتی 20 ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در مورد خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی - فراوریی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فعالیت130 واحد تولیدی در منطقه آزاد انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید