جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان

به گزارش مجله انوار بلاگ، مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش گفت: آزمون بخشی از فرایند یادگیری است و سنجش دانش حرفه ای معلمان با جامعه آماری بالا فقط به وسیله آزمون ممکن است.

جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان

به گزارش گروه اجتماعی مجله انوار بلاگ، یارمحمد حسین بُر مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش با اشاره به آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان، اظهار کرد: آزمون بخشی از فرایند یادگیری است و سنجش دانش حرفه ای با جامعه آماری بالا فقط به وسیله آزمون ممکن است و در سایر دستگاه ها و نهادها، برگزاری آزمون به دفعات در یک سال متداول است.

وی افزود: مطالعات تطبیقی در تدوین طرح سنجش صلاحیت های معلمان نشان داد در بسیاری از کشور های دنیا برگزاری آزمون از دانش حرفه ای متداول است چراکه کثرت اطلاعات و لزوم به روزآوری دانش و اطلاعات ناگزیر می سازد که بخشی از آموزش ها را برعهده خود معلمان گذاشته گردد تا از عزم، همت و اراده شخصی آنان برای کیفیت بخشی به نظام تعلیم وتربیت بهره گرفته گردد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات آموزش و پرورش با بیان اینکه درباره برگزاری آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان تمهیدات زیادی اندیشیده شد، گفت: خوشه بندی متقاضیان شرکت در آزمون، تعدد ساعات برگزاری آزمون، درخواست از ادارات کل استان ها برای انجام تمهیدات و تسهیلات جهت حضور بی دغدغه همکاران در آزمون، افزایش مدت زمان برگزاری آزمون، پیش بینی آزمون جبرانی، برگزاری ویدئو کنفرانس با مسؤولان آموزش نیروی انسانی استان ها و مسؤولان ادارات کارگزینی و پاسخگویی و پیگیری برطرف مسائل از طرف همه دست اندرکاران در همه سطوح از جمله این تمهیدات و اقدامات است.

حسین بٌر اعلام کرد: مدت زمان اختصاص یافته به هر تست برابر عرف آزمون های ملی یک دقیقه می باشد و در برنامه های آزمون الکترونیکی یکی از راه ها کنترل کج روی ها کاهش زمان آزمون است.

وی در ادامه افزود: در این آزمون 20 دقیقه زمان اضافی برای اشکلات احتمالی در نظر گرفته شده بود و در آزمون جبرانی کسب رتبه برای ارتقا این زمان به دو برابر افزایش پیدا نموده است.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: برگزاری آزمون برای دریافت رتبه بالاتر که مزایا و تسهیلات بالاتری را در پی دارد انتظار بالاتری را نیز از متقاضی ایجاد می کند و سن، سابقه و تجربه برای تسلط حرفه ای از دلایل این امر است.

وی با اشاره به اینکه فرض اول آشنایی همکاران با منابع آزمون بود، اظهار کرد: فرض دوم میزان ضرورت و لزوم آشنایی همکاران با منابع بود و فرض سوم و مهم تر این که برای کسب رتبه بالا، مطالعه محتوایی که در کامل ترین شرایط برابر با دو جلد کتاب می باشد، لازم است.

حسین بُر ادامه داد: برگزارکنندگان تعدادی منابع را برای هر رتبه حذف نموده بودند و از منابع صفحات بسیار معدودی را برای آزمون مشخص نموده بودند و شاید تنها اشکال وارده این باشد که آماده شدن برای آزمون تستی برای سن و سابقه بالا به زمان بیشتری احتیاج دارد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: نتایج آزمون و سطح سؤالات در دو آزمون موید این واقعیت است که همکارانی که مطالعه عمیق تر و دقیق تری داشته اند پیروز به کسب حد نصاب شده اند و لذا ضمن تصحیح این موضوع در صورت صحت این اتفاق در آینده نزدیک، آزمون ها در مراکز تست سنتر برگزار خواهد شد.

حسین بُر با بیان اینکه ایجاد سامانه LTMS قابلیت های بسیار زیادی دارد که در برنامه های آینده از آن بهره گیری خواهد شد، گفت: برای برگزاری آزمون و تأیید شرط ورود متقاضیان احتیاج بود تا سیستم پرسنلی به این سامانه لینک گردد و عدم به روز بودن سیستم پرسنلی و بازه کم برای هماهنگ کردن اطلاعات مورد احتیاج برای امکان شرکت در آزمون مسائلی را ایجاد نمود که عمدتا ناشی از عدم به روزآوری، عدم هماهنگی میان ابلاغ و حکم، انتقال و جابجایی همکاران در بین استان ها، تغییر رسته و ارتقای مدارک که ثبت نشده بود.

وی با اشاره به مسائل پیش آمده برای همکاران در آزمون صلاحیت های حرفه ای اذعان کرد: به روزآوری سیستم پرسنلی، ناهماهنگی میان ابلاغ و احکام بعضی همکاران و نارسایی های ایجاد شده در پوشش اینترنتی و پهنای باند و عدم پی گیری مسائل و مسائل از سوی همکار و محول کردن به اداره وعدم توجیه کافی بعضی از همکاران ما وکمبود نیروی انسانی مسائلی را در این خصوص ایجاد کرد.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات گفت: آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان به میزان 85 درصد و به شکل بسیار مطلوب به سرانجام رسیده است و در فرصت باقی مانده تا سرانجام سال، مابقی این آزمون به انجام خواهد رسید و همکاران نگرانی نداشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت های حرفه ای معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید