برگزاری دومین نشست کمیته دستمزد؛ دوشنبه آینده

به گزارش مجله انوار بلاگ، نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری دومین جلسه کمیته دستمزد در دوشنبه آینده خبر داد و گفت: در این جلسه به راهکارهای ترمیم حقوق و دستمزد جامعه کارگری ورود خواهیم کرد.

برگزاری دومین نشست کمیته دستمزد؛ دوشنبه آینده

ناصر چمنی در گفت وگو با مجله انوار بلاگ، اظهار کرد: در فاصله برگزاری جلسه اول کمیته دستمزد اطلاعات مربوط به بحث معیشت کارگران در نقاط مختلف کشور را جمع آوری کردیم که گزارش مربوط به آن را در جلسه بعدی کمیته مزد ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: پیشنهاداتی هم درباره ترمیم حقوق و دستمزد و ارتقای قدرت خرید خانوارهای کارگری داریم که روز دوشنبه اعلام می کنیم و امیدواریم که دولت هم پای کار بیاید تا بتوانیم رقم سبد معیشت کارگران را به سرانجام برسانیم.

کننده کارگران در شورای عالی کار در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود نوسان بازارهای جهانی و شرایط اقتصادی جهان، دستمزد کارگران در برخی کشورها بالا است؟ گفت: در بحث دستمزد دو مولفه مطرح است که جامعه کارگری از آن تاثیر می پذیرد؛ اولین مولفه امنیت شغلی است که دستمزد را در کشور تحت تاثیر قرار می دهد و در مذاکرات مزد به ابزاری برای تهدید کارفرمایان به ریزش نیروی کار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: علیرغم آنکه سال گذشته گروه کارفرمایی با افزایش حداقل دستمزد بیش از تورم مخالفت کرد ولی دیدیم که تصویب افزایش 36.5 درصدی حداقل مزد نه تنها موجب ریزش نیروهای کار نشد بلکه در برخی استانها به رشد اشتغال هم انجامید کما اینکه طبق آماری که در اختیار داریم در استان آذربایجان شرقی طی شش ماهه اول سال با رشد تعداد بیمه شدگان روبرو بوده ایم.

چمنی ادامه داد: اعتقاد ما این است که در بحث دستمزد دولت باید به وظیفه خود در قبال کارگران و کارفرمایان عمل کند. کارفرمایان به دلیل شرایط اقتصادی همچنان با مشکلاتی در تامین مواد اولیه تولید و اقتصادیات و هزینه های جانبی روبه رو هستند ولی اگر دولت پای کار بیاید و به کاهش هزینه ها کمک کند، مشکل دستمزد کارگران حل می شود.

کننده کارگران در شورای عالی کار خاطرنشان کرد: ترکیه دو سال قبل در شرایط اقتصادی بد و تورم شدید گرفتار شده بود ولی با این وجود دستمزد 100 درصد افزایش یافت طبعا کارفرماها نمی توانستند این موضوع را تحمل کنند ولی افزایش 100 درصدی دستمزد رخ داد.

چمنی در توضیح دلیل این امر گفت: دولت ترکیه اقتصادیات را در بخش تولید کاهش داد و به کارفرماها گفت که درصد کمی اقتصادیات از آنها می گیرد و در عوض آنها این رقم را روی دستمزد نیروهای خود بگذارند و به افزایش حقوقشان کمک کنند. ما نیز می توانیم چنین رویه ای را برای واحدهای تولیدی خود در نظر بگیریم و درصد اقتصادیات را برای کارفرمایان کاهش دهیم تا به تقویت دستمزد کارگران منجر شود.

کننده کارگران در شورای عالی کار در سرانجام ابراز امیدواری کرد: با معین شدن رقم سبد هزینه معیشت کارگران در کمیته دستمزد مذاکرات مزد 99 به شکل معقول تر و کارشناسی شده تری ادامه یابد.

به گزارش مجله انوار بلاگ، با تشکیل اولین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار در روزهای گذشته، بررسی رقم سبد هزینه معیشت خانوارهای کارگری از سوی کنندگان کارفرمایی و کارگری به جریان افتاده است. اعضای کمیته دستمزد بهمن ماه سال گذشته رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را با استناد به گزارش مراجع رسمی آماری و تحقیقات میدانی کمیته های مزد در استان های مختلف سه میلیون و 760 هزار تومان معین کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزاری دومین نشست کمیته دستمزد؛ دوشنبه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری دومین نشست کمیته دستمزد؛ دوشنبه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید