باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!

به گزارش مجله انوار بلاگ، فقط در سال 2020، حوادث شدید آب و هوایی منجر به مرگ 15000 نفر و تحمیل 170 میلیارد دلار خسارت اقتصادی مردم و کشور های مختلف شده است. کاملاً ثابت شده که حوادث شدید آب و هوایی به دلیل تغییرات دمایی جوّ افزایش یافته.

باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!

مجله انوار بلاگ| طوفان، سیل و خشکسالی می تواند برای مردم و محیط زیست فاجعه بار باشد، اما آیا این حوادث در حال افزایش است؟ ما از 4 نفر از متخصصان علوم اقلیم پرسیدیم آیا حوادث شدید آب و هوایی در سطح دنیا بیشتر می شوند؟، در اینجا آنچه یافتیم است.

به گزارش مجله انوار بلاگ؛ حوادث آب و هوای شدید به معنای حوادث آب و هوایی است که برای مکان و زمانی که در آن قرار دارند نادر است، مانند طوفان برفی در هاوایی. همچنین می تواند به معنای آب و هوایی باشد که زندگی روزمره، مانند طوفان های شدید و خشکسالی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.

سازمان ملل متحد محاسبه نموده است که فقط در سال 2020، حوادث شدید آب و هوایی منجر به مرگ 15000 نفر و تحمیل 170 میلیارد دلار خسارت اقتصادی مردم و کشور های مختلف شده است.

کولاک، سیل، خشکسالی، طوفان، گردباد و امواج گرما از حوادث شدید آب و هوایی هستند. برای درک اینکه آیا حوادث شدید آب و هوایی در حال تغییر هستند، کارشناسان می گویند این بسته به نوع رویداد آب و هوایی متفاوت است.

دکتر گیرت جان فان اولدنبورگ متخصص علوم آب و هوایی از موسسه هواشناسی سلطنتی هلند، می گوید: از این پس بعضی از انواع رویداد های آب و هوایی بسیار شدیدتر می شوند، مانند موج های گرما یا بارش شدید. بعضی دیگر مانند موج های سرد کمتر شدید می شوند؛ و بسیاری از آن ها در این بین قرار می گیرند: در بعضی مناطق، خشکسالی شدیدتر می گردد، در بعضی دیگر کمتر.

چه شواهدی وجود دارد که حوادث شدید آب و هوایی را بیشتر خواهند شد؟

دکتر مایکل ونر، متخصص اقلیم شناسی از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی در ایالات متحده می گوید: بعضی از انواع آب و هوای شدید در حال حاضر به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از عوامل انسانی شدت گرفته است. انتظار می رود سایر شرایط سخت جوی با افزایش دمای زمین شدت یابند، اما به طور قطع تا به امروز تغییراتی مشاهده نشده است.

رخداد های شدید آب و هوایی که انتظار می رود افرایش یایند، شامل موج گرما، خشکسالی و بارش شدید است. در حالی که طوفان های برف و کولاک به احتمال زیاد کمتر و شدیدتر می شوند.

برای انواع دیگر حوادث شدید آب و هوایی، مانند طوفان، شواهد دقیق تر هستند. دانشمندان انتظار دارند طوفان های شدیدتر، عظیمتر و با دوام بیشتر، اما در کل طوفان های کمتری داشته باشند. این توفان های عظیمتر ممکن است بارندگی های بیشتری نیز ایجاد نمایند.

دکتر ونر می گوید: طوفان ها و بارش های موسمی و استوایی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند و میزان بارندگی آن ها بیش از آن است که در صورت عدم تداخل انسان با سیستم آب و هوایی وجود داشته باشد. انتظار می رود طوفان های شدید نیز وجود داشته باشد. با این حال، این افزایش سرعت شدید باد که انتظار می رود به دلیل مسائل سیگنال به نویز باشد، هنوز به طور قعط شناسایی نشده است.

اندازه گیری بعضی از اشکال آب و هوایی بسیار سخت است به طوری که نمی توان به طور قطعی گفت که شدیدتر می شوند یا خیر.

دکتر ونر شرح می دهد: طوفان های بسیار موضعی مانند گردباد ها، سیستم های همرفتی در مقیاس عظیم و سیستم های دیروک محدود به داده ها هستند، بنابراین شناسایی و درجه بندی رسمی هنوز انجام نشده است.

چرا حوادث شدید آب و هوایی در حال افزایش است؟

همانطور که توسط دکتر ونر اعلام شده است، کاملاً ثابت شده که حوادث شدید آب و هوایی به دلیل تغییرات دمایی جوّ افزایش یافته و ادامه خواهند داشت.

دکتر والتر رابینسون، یک متخصص علوم اقلیمی از دانشگاه ایالتی کارولینای شاقتصادی در ایالات متحده، می گوید: با گرم شدن آب و هوا، جای تعجب نیست که ما بیشتر و بیشتر شاهد حوادث گرمایی هستیم.

آب و هوای گرم پس از آن اثرات ناگهانی دارد. دکتر رابینسون شرح می دهد: از آنجا که گرمای شدید باعث افزایش تبخیر می گردد، خاک و گیاهان با گرمتر شدن سریعتر خشک می شوند؛ بنابراین، امواج گرما اغلب با خشکسالی همراه هستند. جالب اینجاست که آب و هوای گرمتر می تواند باعث بارش شدید و همچنین خشکسالی گردد.

دکتر والتر ادامه می دهد: با افزایش دما، مقدار بخار آب در هوا، در شرایط مرطوب، افزایش می یابد (ما می گوییم جو می تواند بخار آب بیشتری را نگه دارد). این یک اثر قوی است - تقریبا 7 درصد افزایش در بخار آب (در حالت اشباع) برای هر درجه سانتیگراد افزایش دما. از آنجا که بخار آب جوی در ابر ها به باران تبدیل می گردد، با گرم شدن آب و هوا انتظار داریم شدیدترین نوع باران ها افزایش یابند. شواهد مشاهدات قوی وجود دارد که این اتفاق می افتد.

اثر افزایش دما بر تشکیل ابر نیز بر طوفان های شدید تأثیر می گذارد. دکتر والتر می گوید: هنگامی که بخار آب در ابر ها متراکم می گردد، گرما آزاد می نماید. این گرمای نهفته سوخت انواع طوفان ها را فراهم می نماید: طوفان های استوایی (طوفان) و رعد و برق های معمول و شدید؛ بنابراین، به احتمال زیاد بعضی طوفان ها با گرم شدن آب و هوا خشن تر می شوند - به عنوان مثال، به نظر می رسد نقاط قوت قوی ترین سیکلون های استوایی در حال افزایش است.

منبع: ScienceAlert

منبع: فرادید

به "باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید چشم به راه حوادث شدید آب و هوایی بیشتری باشیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید