اگر قارچ سیاه به مغز حمله کند، چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش مجله انوار بلاگ، سیناپرس/ افرادی مانند بیماران مبتلا به کرونا که نقص یا ضعف سیستم ایمنی دارند در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچ سیاه هستند که بخش های مختلف بدن از جمله مغز را تحت تاثیر قرار داده و موجب لخته شدن خون در مغز شده که سکته مغزی را در پی دارد.

اگر قارچ سیاه به مغز حمله کند، چه اتفاقی می افتد؟

در حال حاضر بعضی از بیماران بهبود یافته از کووید 19 دچار عفونت قارچ سیاه می شوند. این مساله هم اکنون در هندوستان و بعضی دیگر کشورها شیوع پیدا نموده و نگرانی پزشکان و متخصصان را برانگیخته است. مطالعات اجرا شده نشان می دهد عفونت قارچ سیاه می تواند بر اندام های بدن از جمله مغز تأثیر بگذارد.

قارچ سیاه یا موکورمیکوز یک عفونت قارچی نادر اما جدی است که بر اثر گروهی از کپک ها به نام موکورمیست ایجاد می گردد. به طور معمول، قارچ سیاه مسری نیست و افراد در تماس با فرد آلوده دچار این علائم نمی شوند.با این حال، افرادی که تحت درمان پیوند اعضا، بیماری های قلبی، سرطان، کووید 19 هستند، شرایط سلامتی و سیستم ایمنی بدنشان به شدت تضعیف شده، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این عفونت قرار دارند. قارچ سیاه می تواند چندین بخش و اندام بدن از جمله مغز را تحت تأثیر قرار دهد.

دکتر رنجین (Renjen)، متخصص مغز و اعصاب و سکته مغزی از انستیتوی علوم اعصاب، در این رابطه اظهار داشت که عفونت قارچ سیاه به علت تجویز طولانی مدت استروئیدها و متعاقباً شرایط نقص سیستم ایمنی و رعایت نکردن بهداشت بیشتر بیماران کووید 19 را درگیر می سازد. این بیماری بیشتر در میان بیمارانی که سایر بیماری های دیگر مانند دیابت، نارسایی کلیه، سرطان یا پیوند کلیه / کبد و سایر بیماران مصرف کننده استروئید برای مدت طولانی ار دارند، گزارش شده است.

در اینجا این سوال مطرح می گردد که اگر قارچ سیاه به مغز حمله کند، چه اتفاقی می افتد؟

به طور کلی، عفونت قارچ سیاه به وسیله جریان خون توسعه پیدا می نماید و بخش های دیگری از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. وقتی عفونت قارچ سیاه بر اندام و بافت های بدن تأثیر گذارد، باعث آسیب عصبی منجر به لخته شدن خون می گردد. به گزارش سیناپرس، وقتی این لخته های خون به بخش دیگری از بدن توسعه یابند، به قسمت های دیگر هم آسیب می رسانند. به همین ترتیب، وقتی این لخته ها به مغز برسد، باعث ایجاد تومورهایی شده که همراه با سکته مغزی ظاهر می شوند.

شایع ترین مکانی که عفونت قارچ سیاه می تواند در آن تأثیر بگذارد، صورت است. این عفونت به وسیله سوراخ های بینی به سینوس ها رسیده و از آن طریق وارد بدن می گردد و می تواند از آنجا تا چشم و مغز توسعه پیدا کند. سایر اشکال این بیماری ممکن است ریه ها، معده و روده ها و پوست را آلوده کند. این بیماری به طور کلی به وسیله تنفس در هاگ آلوده، خوردن غذای آلوده یا انتشار این قارچ روی زخم باز، توسعه می یابد.

علائم عفونت قارچ سیاه به بخشی از بدن که تحت تأثیر آن است، بستگی دارد. معمولاً این بیماری روی سینوس ها و مغز تأثیر می گذارد بنابراین اگر سینوس ها درگیر این بیماری شوند علائم پس از آن می تواند: آبریزش بینی، تورم و درد یک طرفه صورت، سردرد، تب و مرگ بافت باشد.

در بعضی از بیمارانی که عفونت قارچ سیاه در بافت مغز آنها گزارش شده علائمی مانند: استفراغ، حالت تهوع، سکته مغزی، مسائل عصبی مشاهده شده است.

عفونت قارچ سیاه در بیماران با سیستم ایمنی پایین، عوارض شدیدی ایجاد می نماید و درگیری سیستم عصبی مرکزی در آنها منجر به عواقب مرگبار می گردد. بعضی از مسائل عصبی که این بیماران ممکن است با آن درگیر شوند مننژیت، انسفالیت یا ورم مغزی، هیدروسفالی، آبسه مغزی و سندرم سکته مغزی هستند.

آموزش بیماران در خصوص علائم این بیماری از اهمیت بسیار برخوردار است زیرا به تشخیص زود هنگام بیماری یاری می نماید. با در نظر گرفتن سابقه بیمار، علائم و معاینه فیزیکی و بعضی آزمایش های آزمایشگاهی، متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند عفونت قارچ سیاه را تشخیص دهند. تشخیص قارچ سیاه ساده است و می تواند با یاری آندوسکوپی به وسیله تلسکوپ، نمونه برداری، سی تی اسکن و ام آرآی برای دانستن اندازه بیماری شناسایی گردد.

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن کاملاً قادر به مقابله با بیماری قارچ سیاه است بنابراین افرادی که سیستم ایمنی آنها ضعیف است باید با رعایت کامل موارد بهداشتی و اجتناب از استفاده طولانی مدت از استروئیدها از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

منبع: همگردی

به "اگر قارچ سیاه به مغز حمله کند، چه اتفاقی می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر قارچ سیاه به مغز حمله کند، چه اتفاقی می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید