امروز؛ روز پایانی شکایت داوطلبان انتخابات مجلس

به گزارش مجله انوار بلاگ، سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه مهلت قانونی شکایت داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم امروز به خاتمه می رسد گفت: مهلت ثبت شکایات نامزد های رد صلاحیت شده، تمدید نمی شود.

امروز؛ روز پایانی شکایت داوطلبان انتخابات مجلس

به گزارش گروه سیاسی مجله انوار بلاگ، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در بازدید از ستاد دریافت شکایت هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، گفت: زمان مقرر طبق قانون تا امروز به مدت پنج روز بود که افراد رد صلاحیت شده همچنان با مراجعه در حال شکایت هستند و همزمان ما از دو روز گذشته نیز در شورای نگهبان بررسی شکایات را آغاز کرده ایم و اعضا تا دیر وقت هم این شکایات را بررسی می کنند.

وی اضافه کرد: یازدهم بهمن سرانجام فرصتی است که شورای نگهبان در مرحله اول، شکایات را بررسی و اعلام نظر می کند. در مرحله دوم برای کسانی که مورد تایید قرار نمی گیرند فرصت دیگری برای شکایت آنها و بررسی است.

سخنگوی شورای نگهبان نسبت به برخی اخبار درباره تایید یا رد صلاحیت ها گفت: شورای نگهبان مسئول بررسی صلاحیت جناح ها و احزاب نیست بلکه طبق قانون باید صلاحیت افراد را بررسی کنیم و هیچ نگاهی نداریم که چه جناح و گروه و افرادی به آن متعلق هستند و مانند همیشه بررسی های خود را انجام دادیم. فکر می کنم بعد از انتشار آمار افراد و داوطلبان تایید شده تعیین می شود که از همه جناح ها حضور دارند.

چه در افرادی که مورد تایید قرار گرفته و چه آن هایی که رد صلاحیت شده اند از تمام گروه و جناح ها قرار دارند، اما آنچه برای ما ملاک است شرایط شخصی افراد ثبت نام کننده بوده و ملاک هایی که در قانون وجود دارد.

کدخدایی همچنین شرح داد: نگاه ما به هیچ وجه سیاسی نیست و شورای نگهبان با نگاه سیاسی صلاحیت ها را بررسی نمی کند.

سخنگوی شورای نگهبان یاد آور شد: فشار گروه ها و جناح های سیاسی همیشه وجود دارد و در تمام ادوار بوده بخشی از سوی دشمنان که طبیعی است و انتظار داریم وگاهی اوقات نیز از برخی دوستان است که آن هم به خاطر بی اطلاعی از شرایط، اظهار نظر هایی می کنند که خواهش می کنیم اگر نکته یا مطلبی دارند قبلا از ما سوال و بعد اعلام نظر کنند.

وی همچنین گفت: در شورای نگهبان برای اعلام نظری که کردیم مستند های کافی داریم و داوطلبان می توانند مراجعه کنند و مدارک و مستند ها را به آن ها نشان خواهیم داد.

وی گفت: بیش از 3700 نفر از نامزد های رد صلاحیت شده تا به امروز شکایت کرده اندکه از این تعداد 3400 نفر آقا و 300 نفر هم خانم هستند که شکایتشان در سامانه ثبت می شود و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

کدخدایی تأکید کرد: مهلت ثبت شکایات نامزد های رد صلاحیت شده، تمدید نمی شود و ناچاریم که در همین زمان شکایات را دریافت کنیم و رسیدگی ها را انجام دهیم تا در مرحله اول یعنی یازدهم بهمن بتوانیم اعلام نظر کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به اینکه چند درصد از دو تابعیتی ها رد صلاحیت شده اند گفت: در میان نامزد های انتخاباتی دوتابعیتی خیلی کم داشتیم و فکر می کنم به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "امروز؛ روز پایانی شکایت داوطلبان انتخابات مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز؛ روز پایانی شکایت داوطلبان انتخابات مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید