آمریکا خروج کلاهک های هسته ای خود از ترکیه را بررسی می کند

به گزارش مجله انوار بلاگ، رسانه های آمریکایی ازجمله نیویورک تایمز می گویند دولت واشنگتن در حال بررسی گزینه های موجود مبنی بر خروج دست کم 50 بمب هسته ای B61 است که در حال حاضر در پایگاه اینجرلیک ترکیه نگهداری می شوند.

آمریکا خروج کلاهک های هسته ای خود از ترکیه را بررسی می کند

گفتنی است نگرانی از بابت این بمب ها همزمان با تشدید تهاجم ترکیه به نیروهای دموکراتیک مستقر در شمال شرق سوریه، رو به افزایش است.

همزمان، تحریم 3 وزیر و 2 وزارتخانه ترکیه از سوی دولت واشنگتن، رابطه 2 کشور را درگیر تنش های بیشتری کرده است.

به نوشته نیویورک تایمز، خارج کردن این کلاهک ها از اینجرلیک عملا نشانگر انتها ائتلاف ترکیه-آمریکا است. با این وجود، ادامه حضور آنها در ترکیه هم به معنای تداوم یک نقطه آسیب پذیر هسته ای است که باید سال ها پیش از میان می رفت.

ترکیه یکی از اعضای ناتو است و استقرار کلاهک ها در خاک این کشور نیز در چارچوب هم پیمانی با نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی اجرا شده است. این در حالی است که واشنگتن هیچ گاه به صورت رسمی به وجود این تسلیحات در خاک ترکیه اذعان نکرد.

به گفته کارشناسان، ترکیه اولین کشوری است که در حالی که میزبان تسلیحات اتمی آمریکا است، به سمت هم پیمانان این کشور شلیک می کند.

آمریکا هفته گذشته در اقدامی که به منزله خنجر زدن از پشت به نیروهای دموکراتیک سوریه بود، نیروهای خود را از مناطق مورد تهاجم ترکیه عقب کشید و راه را برای ماجراجویی آنکارا باز کرد.

گفتنی است ترامپ می کوشد نزاع ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه را در حد دعوایی تاریخی پایین بیاورد و در توجیه عقب نشینی از مناطق مورد تهاجم ترکیه نیز مدعی است نیروهای آمریکایی قرار نیست تا ابد از مرز ترکیه- سوریه دفاع کنند.

این در حالی است که وی مدعی است قصد ندارد در این نبرد از یک گروه خاص جانبداری کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آمریکا خروج کلاهک های هسته ای خود از ترکیه را بررسی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خروج کلاهک های هسته ای خود از ترکیه را بررسی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید