آبگرفتی معابر تهران نشانه فقدان آمادگی برای مقابله با سیل است

به گزارش مجله انوار بلاگ، مدیرعامل آب منطقه ای تهران گفت: آبگرفتگی های معابر تهران در بارش های 48 ساعت گذشته نشان دهنده فقدان آمادگی کامل برای مقابله با سیل در تهران است.

آبگرفتی معابر تهران نشانه فقدان آمادگی برای مقابله با سیل است

به گزارش گروه مالی مجله انوار بلاگ، مدیرعامل آب منطقه ای تهران با اشاره به اینکه بیشترین مشکل در این آبگرفتگی ها، رودخانه و کانال های درون شهری است گفت: رسوب زدایی و راهنمایی جریان های سطحی از معابر در زمان بارش ها به سمت کانال های مورد نظر اهمیت زیادی دارد که این موضوع به عهده شهرداری است و البته بارش های ممتد 48 ساعت گذشته، نشان دهنده وجود نقاط آسیب پذیر در تهران و نبود آمادگی کامل برای مقابله با سیل در این شهر است.

سید حسن رضوی با بیان اینکه تا صبح روز یکشنبه 4 آبان ماه، 80 مورد آبگرفتگی معابر در نقاط مختلف تهران گزارش شده است گفت: اگر بارندگی ها با شدت و مدت زیاد در تهران ادامه داشته باشد قطعا این شهر با مسائل عدیده ای در سیلاب روبرو می گردد، زیرا در بسیاری از روددره های تهران که از کوهپایه های البرز سرچشمه می گیرند، دخل و تصرف های زیادی شده است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه اقدامات فنی و مهندسی کافی در مورد دخل و تصرف های رودخانه ها انجام نشده است ادامه داد: فعالیت های شهری برعهده شهرداری هاست که باید در این خصوص توجه بیشتری گردد.

آقای رضوی با بیان اینکه در گذشته به حریم رودخانه ها به شدت تجاوز شده است گفت: آثار تصرفات در این بارندگی ها نمایان شده است.

وی با اشاره به لایروبی 100 کیلومتر از کانال ها و رودخانه های تهران در بهار و تابستان سال جاری (پس از وقوع سیلاب) اضافه کرد: مشکل اصلی در این بخش، کافی نبودن ظرفیت تخلیه سیلاب توسط کانال ها و پس زدگی در اثر بارش ها است؛ که برای برطرف این مشکل، باید در مهندسی تقاطع ها و سازه کانال، تجدیدنظر گردد.

رضوی با تاکید بر اینکه در بسیاری از سازه های آبی کلان شهر هایی مانند تهران، باید دوره بازگشت 200 ساله سیلاب در نظر گرفته گردد گفت: در آخرین جلسه با حضور وزیر نیرو در شورای شهر، در این خصوص صحبت شد و نصب سیستم هشدار سیل در نقاط بحرانی و حساس با همکاری شهرداری، در یک زمان پنج ساله، مورد تاکید نهاده شد.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران بیشترین مشکل تهران را در رودخانه کن، دربند، گلاب دره، فرحزاد و جنوب این شهر دانست و اضافه کرد: 80 سازه مشکل ساز در زمان بروز سیلاب در تهران شناسایی شده که باید سازه آن ها آنالیز مجدد و اصلاح گردد.

وی وجود زباله در بعضی کانال را نیز از دیگر عوامل پس زدگی در زمان بارش ها دانست و گفت: در شهرک ژاندارمری و فرحزاد با مشکل تجاوز به حریم رودخانه روبرو هستیم که حتی بعضی از این موارد، با مجوز اجرا شده است.

رضوی ارتفاع بارش های تهران در 10 روز گذشته را 42 و نیم میلی متر گفت و اضافه کرد: این عدد در پاییز گذشته 55 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت، 208 درصد افزایش را نشان می دهد.

مدیرعامل آب منطقه ای تهران، شرایط فعلی سد های تهران را مناسب ارزیابی کرد و گفت: در شرایط فعلی، روزانه 2 میلیون مترمکعب و در بارندگی ها تا 3 میلیون مترمکعب تخلیه از سد ها انجام می گردد که البته هدف اصلی از این تخلیه، مدیریت مخزن در زمان سیلاب است.

وی با اشاره به اینکه ورودی سد ها هم اکنون 75 درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است اضافه کرد: مدیریت مخزن سد ها در چنین شرایطی، بسیار مهم است که البته ما برنامه های مدونی را تدوین نموده ایم.

رضوی با بیان اینکه، سال جاری 102 میلیون مترمکعب آب برای کشت پاییزه در اختیار داریم ادامه داد: سال قبل این رقم 31 میلیون مترمکعب بود که این نشان دهنده، افزایش 230 درصدی در این بخش است.

این مقام مسوول حجم ذخیره مخازن سد های تهران را 806 میلیون مترمکعب دانست و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 234 میلیون مترمکعب و نسبت به سال های نرمال در 55 سال گذشته، 97 میلیون مترمکعب بیشتر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آبگرفتی معابر تهران نشانه فقدان آمادگی برای مقابله با سیل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبگرفتی معابر تهران نشانه فقدان آمادگی برای مقابله با سیل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید